MARTIN KACZMARSKI

martin2

Urodzony kierowca rajdowy. Swoją przygodę z Cross Country zaczął jeszcze w podstawówce jako kibic.

>>

MARTIN KACZMARSKI

Martin Kaczmarski jest kierowcą rajdowym. Rocznik 1990. Karierę sportową zaczynał w rajdach cross country, w których już w młodym wieku dokonał bardzo spektakularnych sukcesów. W 2014 roku ukończył legendarny Dakar jako najmłodszy debiutant w historii tej imprezy. Aktualnie swoją miłość do motorsportu realizuje w rallycrossie.

– Imię w dowodzie zostało z dawnych czasów. Moi rodzice wyemigrowali kiedyś do Niemiec. Gdy się rodziłem, nie planowali powrotu. Pierwsze dwa lata mieszkaliśmy za granicą, a później – gdy już wrócili – nikt nie zmieniał mi imienia. Zostałem Martinem i tyle.

Kaczmarski do rajdów terenowych trafił z wyboru. Zaczynał od jazdy tzw. szayowozem (samochód do terenowego crossu z silnikiem „malucha” zamontowanym w przestrzennej klatce z rur; nazwa od nazwiska legendarnego komentatora imprez motorsportowych Krzysztofa Szaykowskiego). Potem miał Jeepa Wranglera, którym startował w rajdach przeprawowych.

– Błoto, wyciągarka, średnio 2 km/h – bardzo to lubiłem. Ale kiedyś w Jeepie ta wyciągarka wysiadła i przepisali mnie do innej klasyfikacji. Wciągnęło mnie – mówi z błyskiem w oku.

Po Jeepie był angielski Bowler Nemesis, którym Kaczmarski startował w mistrzostwach Polski Cross Country i którym w 2012 roku od razu wywalczył drugie wicemistrzostwo. Z Bowlera przesiadł się do Toyoty Hilux, w której wystartował w ubiegłym roku na piaskach Kataru i Abu Dhabi. W Katarze pojechał wyjątkowo dobrze – na jednym z odcinków był szybszy od Hołowczyca!

Kilka miesięcy później przyszło zaproszenie od firmy X-Raid, która zainteresowała się szybkim chłopakiem z Polski.

– Nie przewróciło mi się w głowie, ale to wielka rzecz znaleźć się w jednym teamie z Krzyśkiem Hołowczycem, Stephane’em Peterhanselem czy Nani Romą. Kiedyś to było moje marzenie, później stało się moją rzeczywistością.

X-Raid też decyzji nie żałuje. W listopadzie 2013 roku Martin Kaczmarski zajął drugie miejsce w ostatnim rajdzie Pucharu Świata Cross Country 2013 w Portugalii zaraz za Hołowczycem. Martin wygrał nawet ostatni odcinek specjalny, był szybszy od swojego mistrza o czterdzieści jeden sekund!

Kaczmarski studiuje logistykę i sam jest mistrzem… logistyki. Pobudka o 5.30, trening, potem dzień we własnym warsztacie, planowanie treningów i wszystkiego, co wiąże się ze startami. Posiłki układane przez dietetyków. Wieczorem mecz squasha. W sezonie także golf.

-Kalendarz jest strasznie ciasny, ale zawsze mam precyzyjnie wszystko zaplanowane i to na 3–4 tygodnie do przodu. – Wszystko u mnie musi być zawsze top kawiorowo poukładane i zrealizowane, taką już mam naturę!

W styczniu 2014 roku Martin wystartował w 36. edycji Dakaru jako najmłodszy w historii tego legendarnego rajdu kierowca samochodu. Wynik też osiągnął historyczny – zajął 9 miejsce w klasyfikacji generalnej, co jak na debiutanta było rezultatem bez precedensu!

Po kilku sezonach spędzonych w rajdach terenowych duet uczeń – mistrz, czyli Martin Kaczmarski i Krzysztof Hołowczyc zdecydowali się na całkowicie nowe wyzwanie. W sezonie 2015 wystartowali w rallycrossowym cyklu RX Lites.

W sezonie 2016 Martin przesiadł się do 600-konnej Fiesty i w najwyżej kategorii Supercars startuje w Mistrzostwach Europy. Zasiada za kierownicą prawdopodobnie najszybszego samochodu w motorsporcie. Jego Fiesta ST RX przyspiesza do setki w 1.8 sekundy, czyli szybciej niż bolidy F1!

TAPIO SUOMINEN

tapio2

Pilot rajdowy z dużym doświadczeniem, ale wciąż głodny nowych wrażeń.


>>

TAPIO SUOMINEN

ur.10.06.1981r.

Ceniony fiński pilot rajdów WRC, w roku 2013 jeździł z Jarim Ketomaa’ą. Uczestnik sześciu rund WRC (na prawym fotelu), w sezonie 2014 błysnął już także jako kierowca w rajdach cross country – w lutym popisał się najlepszym czasem na drugim odcinku specjalnym Baja Russia. Z Lotto Team rozpoczął współpracę w czerwcu 2014 roku.

FORD FIESTA ST RX
1.8 s. to 100km/h

eba175fe-0555-4bf6-a63b-580605a5b5a1


Parametry

Silnik Ford Duratec HE 2030cc (Olsbergs Design). Four cylinders, 16 valves.
Paliwo P1 Racing Fuel – benzyna 98 oktan
>>

FORD FIESTA ST RX

Parametry

Silnik Ford Duratec HE 2030cc (Olsbergs Design). Four cylinders, 16 valves.
Body 2015 Ford Fiesta ST
Napęd All wheels
Paliwo P1 Racing Fuel – benzyna 98 oktan
Moc 600 KM / Torque: 600 lb-h at 4000 rpm
Skrzynia biegów Sadev, sekwencyjna 6 biegów
Hamulce Przód – Alcon, tarcze 355 mm, zaciski 4 tłoczkowe. Tył – Alcon, tarcze 315 mm, zaciski 4 tłoczkowe.
Amortyzatory OHLINS
Hamulce ALCON, tarcze 330 mm, zaciski 4 tłoczkowe
Felgi Lightweight 8×17 KMC rallycross wheels
Opony Cooper Rallycross (World RX); Yokohoma rallycross radials (GRC)
Wymiary dł: 3,98 m, szer: 1,86 m, wys: 1,39 m
Waga 1300kg
1 2 3


Michał Kazmierczak

MECHANIK

Michał Kazmierczak

ROBERT MAŃKO

MECHANIK

ROBERT MAŃKO

STANISŁAW BRYŚ

MECHANIK

STANISŁAW BRYŚ

stasiu

Mechanik odpowiedzialny za serce auta, o silnikach wyczynowych wie prawie wszystko, wsłuchuje się w jego ryk i już na tej podstawie może postawić pierwszą, trafną diagnozę. Między rajdami szuka spokoju na łonie przyrody, żonaty, ma dorosłego syna.

Janusz Malinowski

POMOCNIK

Janusz Malinowski

malinowski

GRZEGORZ CHOLEWA

MEDIA MANAGER

GRZEGORZ CHOLEWA

PROMOCJA, UDZIAŁ W EVENTACH, WYWIADY PRASOWE, TELEWIZYJNE

Grzegorz Cholewa

media manager

grzesiek@martinofficial.com
+48 666 008 233