MCH14689
11
05.2017

Trzeci start Kaczmarskiego w World RX

W najbliższy weekend Martin Kaczmarski weźmie udział w swoich trzecich zawodach Mistrzostwa Świata FIA Rallycross. Będzie to start na torze Circuit Jules Tacheny w Belgii.

Polski kierowca realizuje obecnie intensywny plan startów zarówno w mistrzostwach Świata, jak i Europy. Zawody w belgijskim Mettet, które odbędą się w dniach 12-14 maja, będą trzecim startem Kaczmarskiego w World RX w przeciągu ostatnich 3 tygodni.

– Zgłoszenie do mistrzostwa Świata w sezonie 2017 zdecydowanie było skokiem na głęboką wodę, to dopiero mój drugi rok startów samochodem klasy Supercar. Dlatego chcę jeździć jak najwięcej i jak najczęściej, aby jak najszybciej się dotrzeć i złapać formę, która pozwoli osiągać satysfakcjonujące wyniki jeszcze w tym roku. W Mettet już byłem, rok temu zająłem tam 2. miejsce w otwartych mistrzostwach Belgii, lubię i czuję ten tor, mam więc nadzieję, że uda mi się zakończyć zawody w pierwszej 15. Ale oczywiście spróbuję też powalczyć o półfinał – wyjaśnia Martin.

MCH14689

Stawka World RX jest wyjątkowo silnie obsadzona. W tym roku w cyklu startuje 18 stałych kierowców, większość z zespołów fabrycznych albo mocno związanych z „fabrykami”. Dodatkowo na każde zawody zgłaszają się indywidualni zawodnicy spoza tej grupy, co łącznie daje ok. 24 kierowców na każdych zawodach. Na torach World RX można zobaczyć m.in. Pettera Solberga, Sebastiena Loeba, czy mistrza Świata i obecnego lidera klasyfikacji generalnej, Mattiasa Ekstroma znanego również z wyścigów serii DTM.

– Jak każdy ambitny sportowiec chciałbym od razu zwyciężać, ale tak się tu nie da. Muszę swoje odpracować. Tak na dobrą sprawę w tym roku każde wdarcie się przed któregoś z 18 kierowców startujących w pełnym cyklu traktuję jako mały sukces. To jednak dopiero początek mojej drogi. Za 2-3 lata chciałbym na stałe zagościć w pierwszej 10., regularnie walczyć o finały i nad tym w tej chwili pracujemy – dodaje Martin.

Relację z zawodów będzie można obejrzeć na żywo na kanale YouTube FIA World Rallycross Championship oraz w Polsacie Sport News w niedzielę, 14 maja o 19:07 i 20:07.