001
14
06.2017

Powrót do cross country!

W dniach 16-18 czerwca Martin Kaczmarski wystartuje w Pucharze Świata FIA Cross Country. Pierwszy od blisko 2 lat start w tej dyscyplinie Polak zaplanował na 24. edycję rajdu Italian Baja. Pojedzie Toyotą Hilux przygotowaną przez zespół Overdrive Racing.

Martin Kaczmarski startował w pucharze świata rajdów terenowych w latach 2013-2014 wielokrotnie zajmując miejsca na podium. W tym okresie miał też miejsce jego debiut w Rajdzie Dakar, w którym zajął 9. miejsce w 2014 roku.

– Rajdy terenowe to moje korzenie i nieraz mówiłem, że zawsze będą one mi bardzo bliskie. Nawet teraz, kiedy na co dzień ścigam się w rallycrossie. O powrocie myślałem od dłuższego czasu, wiele rzeczy wymagało odpowiedniego poukładania, ale dla chcącego nic trudnego. Italian Baja to mój pierwszy start w cross country od udziału w Baja Poland w sierpniu 2015 roku, kiedy to zająłem 4. miejsce. W przyszłości zamierzam częściej pojawiać się na trasach tego cyklu, ale każdy start będzie planowany indywidualnie. Co jeszcze wydarzy się w tym sezonie zobaczymy po Rajdzie we Włoszech. Będzie to próba, po której wspólnie z Overdrive Racing zastanowimy się co dalej – wyjaśnia Martin Kaczmarski.

Na liście zgłoszeń do Italian Baja widnieją 74 załogi. Z jedynką pojadą zawodnicy X-Raidu w Mini, Mohamed Abu-Issa i Xavier Panseri. Dalej ustawiono Arona Domżałę i Macieja Martona w Hiluxie, Kubę Przygońskiego i Toma Colsoula w Mini oraz Borisa Gadasina w G-Force Proto. Martin Kaczmarski i jego pilot Tapio Suominen otrzymali 5. numer startowy.

– Podjęliśmy decyzję o starcie Toyotą Hilux, bo jestem pod wrażeniem tego, jak rozwinęła się ta konstrukcja. Sprawdziliśmy kilka wariantów i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru. Konkurencja w pucharze świata cross country jest oczywiście mocna i wszyscy na czele klasyfikacji startują bardzo regularnie, ale i tak nastawiam się na namieszanie w czołówce – dodaje Kaczmarski.

Rywalizacja rozpocznie się w piątek, 16 czerwca o 16:55 od superoesu Memorial Azzaretti pod Valvasone. Później ekipy przejadą na Piazza XX Settembre w Pordenone, gdzie o 19:00 nastąpi wybór pozycji startowych przez najlepszą dziesiątkę.