IMG_6860
06
06.2016

Najszybsza wyścigówka Świata

Wyglądem niewiele różni się od seryjnego Forda Fiesta, a to najszybsza wyścigówka Świata. Moc ponad 600 koni mechanicznych i potężna turbosprężarka sprawia, że nowy samochód Martina Kaczmarskiego przyśpiesza od 0 do 100 km/h w niecałe 2 sekundy, czyli szybciej, niż bolid F1.

Takim potworem Martin Kaczmarski, najlepszy i najmłodszy debiutant w historii Rajdu Dakar, startuje w tegorocznych Mistrzostwach Europy FIA Rallycross w najwyższej klasie pojazdów – Supercar. Wyścigi samochodów tej klasy zawsze doprowadzają kibiców do wrzenia, a kierowcy muszą się mocno napracować, aby auto, mimo swoje potężnej mocy, wykonywało wszystkie ich polecenia.

– Mój nowy samochód, Ford Fiesta ST RX, to prawdziwa bestia. Testujemy go regularnie od początku marca i za każdym razem mnie czymś zaskakuje. 600 KM wyciągnięte z dwulitrowego silnika i potężna turbosprężarka robią swoje. Nie licząc dragsterów, samochody kategorii Supercar do Rallycrossu to najlepiej przyśpieszające pojazdy na Świecie. Przeciążenia są takie, że naprawdę robi się ciemno przed oczami. Dla obserwatorów, mówiąc pół żartem, pół serio, to auto podobnie jak magia może być nieuchwytne dla oka – wyjaśnia Martin.

Rallycross, czyli dyscyplina do której przeznaczona jest ta bestia, to bezpośrednia walka kierowców w krótkich, ale ostrych wyścigach rozgrywanych w większości na zamkniętych torach. Rywalizacja „bok w bok” oraz kontakt pomiędzy samochodami sprawia, że jest to obecnie jedna z najbardziej emocjonujących i widowiskowych odmian motorsportu. Rallycrossowe szaleństwo powoli ogarnia kolejne kraje, a w zawodach tego typu biorą udział światowej klasy kierowcy jak Petter Solberg, Sebastien Loeb czy Ken Block.