20170524_183509
07
06.2017

Martin Kaczmarski w Gumball 3000

Polski kierowca rajdowy znany m.in. z rallycrossowych torów Mistrzostw Świata i Europy, Martin Kaczmarski wystartuje w tegorocznej edycji słynnego rajdu Gumball 3000. Trasa rajdu będzie wiodła z Rygi przez Polskę i kraje Półwyspu Bałkańskiego, aż na grecką wyspę Mykonos.
– Od wielu lat marzyłem o udziale w Gumball 3000. Moim motoryzacyjnym celem jest wzięcie udziału w najbardziej wyjątkowych wydarzeniach na całym świecie, a ten rajd to jedyne w swoim rodzaju połączenie rajdu samochodowego z imprezami muzycznymi w towarzystwie znanych osobistości z całego globu. Największą atrakcją rajdu jest jednak oczywiście ponad 120 supersamochodów jadących razem z północy na południe Europy przez ok. 4800 km. Moim środkiem transportu w Gumballu będzie 750-konne Lamborghini Aventador Superveloce Roadster, jeden z zaledwie 500 wyprodukowanych egzemplarzy – tłumaczy Martin Kaczmarski.

Gumball3000 to inicjatywa z pogranicza motoryzacji i lifestyle’u rozpoczęta przez brytyjskiego przedsiębiorcę, Maximilliona Coopera. Główną ideą rajdu od początku było połączenie samochodów, muzyki, mody i rozrywki w jedno. W 1999 rok Cooper zaprosił swoich znanych przyjaciół (m.in. Kate Moss, Jamiroquai, Kylie Minogue, Johnny Knoxville) do wspólnej samochodowej przygody w Europie. Trasa rajdu przebiegała z Londynu do Rimini (Włochy) i z powrotem. Uznano wtedy, że będzie to wydarzenie coroczne, a każda kolejna edycja powinna mieć do przejechania drogami publicznymi w różnych miejscach świata 3000 mil (ok. 4800 km) – stąd nazwa Gumball3000.

W 2017 roku uczestnicy będą podróżować w lipcu z Rygi na Mykonos w Grecji przez łącznie 7 krajów. Trasa rajdu będzie wiodła przez Warszawę (pierwszy postój i pokaz dla widzów w niedzielę, 2 lipca na Placu Teatralnym), Budapeszt (Węgry), Dubrovnik (Chorwacja), Tiranę (Albania), Ateny (Grecja) i z metą na wyspie Mykonos 7 lipca.

– Liczę, że będzie to dla mnie i mojego pilota oraz zmiennika, Marka Kalitowicza niezapomniana przygoda. Już teraz mocno się przygotowujemy, planujemy logistykę, która ze względu na spalanie auta na poziomie 30l/100 km i konieczność tankowania co ok. 200 km nie będzie łatwa. Będziemy też na bieżąco relacjonować nasz udział w rajdzie, aby w ciekawy sposób pokazać, czym z bliska jest to wydarzenie. Już na tym etapie w Player.pl można obejrzeć nasze materiały z przygotowań, a później z samej wyprawy – dodaje Kaczmarski.

Rajd ma też wymiar charytatywny. W 2013 roku powstała Fundacja Gumball 3000, której celem jest wsparcie młodzieży w trudnej sytuacji poprzez projekty oparte na edukacji i infrastrukturze rekreacyjnej na całym świecie. W ciągu ostatnich trzech lat Fundacja ściśle współpracowała z kilkoma partnerami społecznymi: The Tony Hawk Foundation, The Sir Simon Milton Foundation i The Nelson Mandela Children’s Fund UK.