2017-06-12 18.15.46
22
07.2017

Kaczmarski ukończył Gumball 3000

Martin Kaczmarski, polski kierowca rajdowy i wyścigowy, ukończył 18. edycję słynnego rajdu Gumball 3000. W tym roku uczestnicy mieli do pokonania blisko 5 tys. km z Rygi na grecką wyspę Mykonos. Kaczmarski wraz ze swoim pilotem i zmiennikiem jechali Lamborghini Aventador Superveloce Roadster.

– Ten rajd to było dla mnie coś całkowicie nowego. Do tej pory albo walczyłem na bezdrożach rajdów cross country albo dość mocno obtłukiwałem się z innymi kierowcami w trakcie wyścigów rallycross. Tutaj zaś jechaliśmy po drogach publicznych w kawalkadzie ponad 120 supersamochodów. Rywalizacja też była bardzo nietypowa. To, kto pierwszy dojedzie do mety nie miało żadnego znaczenia. Liczyła się przede wszystkim wspólna podróż przez pół Europy, dobra zabawa oraz wyzwania logistyczne i organizacyjne. Jazda samochodem, który pali ok. 30 litrów na 100km i ma 60-litorwy bak wymaga naprawdę umiejętnego planowania – wyjaśnia Martin Kaczmarski.

Uczestnicy Gumball 3000 mieli do pokonania ok. 4800 km jadąc z Rygi na Łotwie, przez Polskę, Słowację, Węgry, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, aż do Grecji na wyspę Mykonos. W rajdzie udział wzięli miłośnicy motoryzacji i znane osobistości ze świata muzyki, filmu czy sportu. Na trasie można było zobaczyć m.in. DJ’a Afrojack, raperkę Eve, Ceelo Green czy Major Lazer. – Każdy dzień tego rajdu to materiał na dobry film. Jechaliśmy od rana czasami do później nocy. Zdarzało się, że błądziliśmy, dojeżdżaliśmy do stacji benzynowych na oparach paliwa i w zasadzie z rozpędu, a na metę każdego etapu dojeżdżaliśmy naprawdę wycieńczeni. Jednak reakcje ludzi w miastach czy przy drodze oraz atmosfera panująca wśród uczestników rekompensowała wszelkie trudy – dodaje Kaczmarski.

Gumball3000 to inicjatywa z pogranicza motoryzacji i lifestyle’u rozpoczęta przez brytyjskiego przedsiębiorcę, Maximilliona Coopera. Główną ideą rajdu od początku było połączenie samochodów, muzyki, mody i rozrywki w jedno. W 1999 rok Cooper zaprosił swoich znanych przyjaciół (m.in. Kate Moss, Jamiroquai, Kylie Minogue, Johnny Knoxville) do wspólnej samochodowej przygody w Europie. Trasa rajdu przebiegała z Londynu do Rimini (Włochy) i z powrotem. Uznano wtedy, że będzie to wydarzenie coroczne, a każda kolejna edycja powinna mieć do przejechania drogami publicznymi w różnych miejscach świata 3000 mil (ok. 4800 km) – stąd nazwa Gumball3000.